Luther College, Nebraska (Part 2 Graduates)
From: Past and Present Saunders County, Nebraska
A Record of Settlement, Organization, Progress and Achievement
Charles Perky Supervising Editor
The S. J. Clarke Publishing Co. Chiago 1915

The following is the list of graduates from 1886 until the present time:

[For history of Luther College click here]

ACADEMY

Class of 1886 - Alfred Hokanson, Andrew Johnson, Hiram Lind, Emma Lundholm-Erickson, Bernhard Modin, August Rodell, Alfred Larson Scott, Augusta Stenholm-Flodinan, Herman Sundean.

Class of 1889 - C. Ephraim Holmes, Axel Th. Larsen, Peter Martinson, A. Emil Monell, Frank E. Sard.

Class of 1890 - Anna Blade, Carl A. Dalton, Martin A. Dalton, Herman Lind, Wilma C. Olson, Jennie Stenholm-Hultquist.

Class of 1891 - Eugenia Blade-Anderson, Lottie Blade-Anderson, William Grant, Carl A. Gustafson, Joseph T. Peters, A. Ellsworth Sandall, Carl A. Tolin.

Class of 1892 - Carl A. Anderson, Frank E. Anderson, Victor Berggren, Adolph Borgstrom John Bowman, Hilda Mattson-Cook, Josephine Palmquist-Bowman, Charles A. Rennard.

Class of 1893 - Gustaf E. Hemdahl, Frank E. Liledahl, Lillie Liliedahl-Larson, John Lyon.

Class of 1894 - Eliee Hoffstrand, Clara L. Osian-Isaacson, Lottie H. Osian-Lindberg, Carl J. Peel, Albert Peterson, C. F. Sandahl.

Class of 1895 - S. C. Victor Blade, Oscar Lundholm, Charles J. Nelson, Ernest Nordstrum, Marie Widen-Bloom, J. N. Sundquist.

Class of 1896 - J. A. Bruce, Christine Edlund-Erickson, Victoria Erlander-Peterson, Erick J. Heurlin

Class of 1897 - John Bengsten, Walter Blixt, Teckla Erlander, Sigfrid Cheleen, Carl H. Larson, Julius A. Nord1ing.

Class of 1898 - John E. Baggstrom, Christopher Th. Carlson, Oscar A. Danielson, Oscar L. Larson, Alvin Jeppson, Fritbiof Nordstrom, Gustaf Ehnen, Hulda M. Stenholm-Wiley, Minnie Swanson-Berg, Carl Th. Widen.

Class of 1899 - Philemon Brodine, Rebecka Sandahl, Emil Torell.

Class of 1900 - Clara Aurelius-Liliedahl, David Johnson, Minnie Johnson-Hammerberg, Joseph E. Liliedahi, Joseph E. Nord1ing, Carl Olson, William Peterson, Oscar Sandall, Esther Torell-Swanson, Alfred E. Trued, Cordelia Hill, Dorothy Hill.

Class of 1901 - Levi N. Nelson, Hilda Malmquist, Ellen Stenholm-Nelson.

Class of 1902 - Edward Carlson, Esther Ault, Oscar Hult, Carl Johnson, Richard Olson.

Class of 1903 - Alfred Bloomquist, Ernest Gibson, Julia Lindgren, Emma Nelson-Westerberg, Lillie Nelson, John Olson, C. Petrus Peterson, Otelia Sandall.

Class of 1904 - Carl Blomquist, Emma Bloomberg-Nordstrom, Marie Burstrom, Carl O. Gulleen, Frithoif Hanson, Edward Kling, Lillie Linden, Emmy Olson, Edith Torell-Heurlin, Luella Swanbom-Gustafson, Esther Wahlstrom-Peterson.

Class of 1905 - Emil Benson, William Bergquist, Esther Erickson-Olson, Lillie Hemborg-Lundblad, Oscar Johnson, Carl A. S. Landin, John A. S. Landin, Eva Larson, Alma Nordenstam, Jonada Nord1ing-Sandahl, George Thorson, Lillie Wahlstrom-Johnson, Nathan Wigstone.

Class of 1906 - Hildur Anderson, Algert Anker, Albin Bloom, Carl Erickson, Albert Gustafson, Martin Gustafson, Edor Larson, David Anderson Leonard, Alfred Lindquist, Agda Magnuson, Walter Monson, Gustaf Nordling, Peter Nehken, Edla Swanborn, Victor Swanson.

Class of 1907 - Edna Burstrorn, Arthur Clark, Ernest Larson, Elenora Johnson, Ethel. Lingren, Lunette Johnson, Hildur Nelson-Holmes, Evodia Olson, Eben Peterson, Ernest Sandal Laura Sandall-Peterson, Edith Swanbom, Harold Torell, Ellen Wahlstrom.

Class of 1908 - Ruth Becklund, Charles Erickson, Agnes Holmes, Minnie Jackson, Edgar H. Johnson, Hannah Larson, Axel Nelson, Nels Nelson, Bernhard Nordling, Edwin Olson, Rosa Ryan, Herbert Swanson, Levin Trued, David A. Vikner, Carl Wallinder.

Class of 1909 - Esther Erickson, Edythe Frostrom, Minola Grove, Mauritz Hanson, Olof Hanson, Olga Johnson, Lillie Larson-Nelson, Lillie Lind, Victor Lind, Anton Lundeen, Bessie Ludi-Copp, Evade Olson, Hilda Samuelson, Leroy Swanbom, Cecil Swanson-Thompson, Alice Thompson, Gerhard Torell, Ebba Wahistrom.

Class of 1910 - John Billdt, Hazel Carson, Alma Eliason, Nora Franson, Oscar Gustafson, Elsie Hase, Ralph Huh, Arthur Johnson, Walter Lindbeck, Joseph Lonnquist, Arthur Olson, Minnie Olson, Arthur Peterson, Lottie Peterson, Edith Peterson, Otis Simpson, Hjalmer Swanberg, Verner Swanson, Arnold Thoren, Genevieve Wallerstedt-Johnson, Cecil Woodworth.

Class of 1911 - Ruth Anderson, Lydia Becklund, Helen Berggren, Esther Eklund, Rudolph Hendrickson, Vendla Hill, Neoma Hoogner, Martin Hult, Ivan Johnson, Gertrude Johnson, Hjalmer Jackson, Carl Lindberg, Mable Kallberg, Signe Kallberg, Ellen Lindberg, Joseph Lind, John Lindell, Victor Lundgren, Victor Pearson, Susan Potadle, Alma Swanson, Elmer Swanbom, Hannah Swanholm.

Class of 1912 - Alma Bostrom, Ivan Bengston, David Berquist, Clarence Carlson, Vashti Cone, Nellie Erickson, Hugo Gibson, Marie Larson, Alvin Monson, Maude Nelson, Henrietta Porter, Herman Reim, Leonard Swanbom, Oscar Torell, Harry Winstrom.

Class of 1913 - Seth Bankson, Paul Burstrom, Sophia Nethaway, Agdie Samuelson, Elna Samuelson, Albert Strom, Ivan Bengston, Blanche Bredenberg, Ruth Erickson, Alma Helsing, Esther Larson, Ellen Carlson, Hilda Lindberg, Victoria Lundquist.

Class of 1914 - Edna Collier, Gizela Lauvetz, Phillip Becklund, Gilbert Bengston, Florence Carlson, Regina Carlson, Edna Franson, Clarence Larson, Martin Larson, Florence Monteen, Herma Nelson, Oscar Peterson, Adele Rosengren, Carl Swanson, Florence Thompson, Ruth Anderson, Eveleen Forcade, Esther Hoogner, Alice Magnusson.

SCHOOL OF BUSINESS

Class of 1891 - C. A. Anderson, C. A. Louis, Edward J. Peterson.

Class of 1892 - Frank E Liliedahl.

Class of 1893 - E. G. Olin, John Lind, Carl L. Hedlund.

Class of 1894 - J. Nordgren.

Class of 1896 - Carl E. Swanson.

Class of 1898 - Nels Nelson, Gustaf Schelander, W. A. Swanson.

Class of 1899 - E. W. Hallgren, C. E. Lind.

Class of 1900 - Caroline Anderson-Hill, Edward C. Carlson, V. E. Holmberg, F. E. Jeppson, Ernest Nordstrom, Silas E. Sandall.

Class of 1901 - Adolph H. Hanson, Frithiof Hanson, Nels C. Johnson.

Class of 1902 - Oscar Bring, Carl E. Eliason, Anton E. Jacobson, Frithiof Nordstrom, Carl A. S. Landin, Theresia Swanberg-Boyce.

Class of 1903 - Emil Benson, Joseph Erickson, Nettie Nelson-Rystrom, John Nyquist, Joseph Johnson, Charles A. Peterson, Cornelius Smith.

Class of 1904 - Reuben Anderson, Alfred Bloomquist, Edgar Carlson, Arthur Carlson, Linus Helsing, Arthur Johnson, Carl J. Johnson, Walter Monson, Conrad Monteen, John Sjblorn, Amy Swanson-Dowd, Edwin Peterson.

Class of 1905 - Emil Anderson, Ernest Anderson, Hugo Anderson, Carl Carlson, Frans Johnson, Kathryn St. MartinNothomb, Ruby Mainquist-Larson, Henry Ossian, Elmer Nordlured, George Nelson, Minnie Peterson-Hunter, Arvid Peterson, Mona Steen, Henry Rosenberg, George H. Simpson, Walter Strand, Merton C. Wisen.

Class of 1906 - Oscar Anderson, John Beermaker, Arthur Clark, Charles Erickson, Nels Gustafson, Raymond Hawthorne, Martin Johnson, Henry A. Johnson, Garfield Larson, Malvina Larson, Edna Lindgren-Ellingson, Ella Nelson-Christenson, Frederick Olson, Carl Wallinder, Carl Thorell.

Class of 1907 - Nettie Anderson Thelander, Elmer Anderson, Lillian Bredenberg-Haskins, Ralph Bloom, Oscar Dahlgren, Daniel Johnson, Mamie Fischer-Wyckoff, Gotfrid Lantz, Wilmer Johnson, David Leney, Lillie Munson, John Nelson, Carl Nelson, Elmer Nordland, Walter Nelson, Eddie Newquist, Carl Nimrod, Bessie Ryan-Fischer, Elmer Risk, Herbert Seablom, Walter Strand, Ella Thompson-Nelson, Louis Thorstenson, Walter Weedlum.

Class of 1908 - Elenora Anderson, Malcolm Anderson, Walter Carlson, Hilda Isaacson-Vallier, Edgar R. Johnson, Emanuel Johnson, Howard Mielenz, Arthur E. Olson, Ernest Olson, Remben Peterson, Walter Peterson, Ida Risk, Fred Thompson, Fred Webster.

Class of 1909 - Arthur C. Anderson, Alfred J. Brodahl, Ellen Brodahl, Herman Chindgren, James Dech, Carl Hoogner, Henry Johnson, Hildur Lindberg, Martin Nelson, Arthur J. Olson, Victor Pearson, Paul Peterson, Hilda Seth-Johnson, Elliott Strand, Esther Swanson, Belle Florence Thorstenberg, Carl Torell.

Class of 1910 - Elmer Anderson, Clarence Bard, Clarence Carlson, Ferdinand Cederburg, James Dech, Joseph Hanson, Harris Johnson, Oscar Johnson, Paul Johnson, Harry Nordlund, Emma Peterson, Ella Schneider-Sjoquist, Walter Swanson, Evear Thorell, Lawrence Weedlun.

Class of 1911 - Elmer Almquist, Anna Anderson, Anna Bergstrom, Ernest Brodahl, Carl Cederburg, Carl Cleven, Ansgar Fogelstrom, Raymond Franson, Clarence Johnson, Guy Johnson, Edythe Nelson, Harry Nelson, Walter Nelson, Harry Nordlund, Duryea Olson, Percy Olson, Roy Sundell, Appall Torell, Evear Torell, Charles Way.

Class of 1912 - Elmer Allinder, Martin Anderson, Oscar Anderson, Reinhold Anderson, Nellie Barry, Marie Burstrom, Jacqueline Cheney, George Dixon, Elsie Frostrom, Albert Eliason, Reuben Dingwall, Emil Hanson, Theodore Hengen, David Johnson, Elmer Johnson, Arvid Karison, Carmel Larson, David Lind, Ernest Lingren, Joseph Lundgren, Earl Mielenz, Gerion Monteen, Reuben Munson, Floyd Ohrlurid, Emil Pearson, Sara Peterson, Will Samuelson, Albert Syverson.

Class of 1913 - Albin Anderson, Walter Anderson, Jonas Cleven, Marvin Engwall, Hilmer Hanson, Karl Hengen, Carl Johnson, Leroy Johnson, Ernest Mollerstrorn, Carl Nelson, Vernum Nelson, Carl Palmquist, Joseph Polak, Harry Ressel, Mabel Iverson, Alice Otson, Edna Orme, Frank Vybiral.

Class of 1914-Herman Anderson, Carl Bergstrom, Albert Bring, Clifford Carlson, Elmer Cedardahl, Frank Dolezal, Victor Gustafson, John Mainquist, George Monson, Elmer Nelson, Alice Olson, Victor Olson, Henry Peterson, William Peterson, Arvid Swanson, Frank Vybiral, William Burnett, Anna Hull, Mildred Perky, Norman Rocker, Ida Vanicek, Rose Vanicek, Joseph Lundgren.

SCHOOL OF MUSIC

Class of 1905 - Mabel Abrahamson, Cordelia Hill, Mildred Johnson

Class of 1907 - Florence Almquist, Edna Bande, Esther B ecklund.

Class of 1908 - Florence Almquist, Martha Dahlman-Eliason, Luella Swanbom-Gustafson.

Class of 1909 - Mable Anderson, Ruth Jeppson-Kling, Cecile Woodworth.

Class of 1910 - Nellie Erickson, Hannah Matson, Julius Olson, Ruth Olson.

Class of 1911 - Ethel Anderson, Hilda Hanson, Lillian Johnson, Inez Nelson, Olive Pearson, Laura Peterson-Davis.

Class of 1912 - Cecile Baldwin, Ruth Erickson, Alma Eliason, Wilma Frostrom, Howard Hanson, Roxie Nigh, Helga Torell, Ethyle Wilson.

Class of 1913 - Hilma Lyon, Anna Christiansen, Fielda Frahm, Nita Same, Mamie Swanson, Nellie Nelson.

Class of 1914 - Gilbert Bengtson, Ruth Eliason, Carl Gustafson, Esther Bogner, Irene Polsley, Ethel Anderson, Ruth Erickson.

SCHOOL OF ART

Class of 1911 - Agnes Olson.
Class of 1912 - Sven Larson.


Return to [ Saunders County ] [ NE History ] [ History at Rays Place ] [ Rays Place ] [Adams County Biographies ]

All pages copyright 2009. All items on this site are copyrighted by their author(s). These pages may be linked to but not used on another web site. Anyone may copy and use the information provided here freely for personal use only. Privacy Policy